Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

WAŻNE ZMIANY W ŚWIADCZENIACH OPIEKUŃCZYCH

Utworzono dnia 02.10.2023

Regimin, 02.10.2023 r.

Szanowni Państwo!

Działając na podstawie art. 63 ust. 16 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1429), Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Regiminie, informuje o zmianach w zasadach dotyczących uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego i zasiłku dla opiekuna w związku z wprowadzeniem nowego świadczenia dla osób niepełnosprawnych tj. świadczenia wspierającego.

Ustawa o świadczeniu wspierającym zmienia ustawę o świadczeniach rodzinnych w zakresie świadczeń opiekuńczych tj. świadczenia pielęgnacyjnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego oraz zmienia ustawę o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

 

ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE OD 01 STYCZNIA 2024 ROKU – NOWE ZASADY.

Przede wszystkim zmianie uległ katalog osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego, które od 1 stycznia 2024 r., będzie przysługiwało:

1) matce albo ojcu,

2) innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1359 oraz z 2022 r. poz. 2140) ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom,

3) opiekunowi faktycznemu dziecka,

4) rodzinie zastępczej, osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka, dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektorowi regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej albo dyrektorowi interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego

- jeżeli sprawują opiekę nad osobą w wieku do ukończenia 18. roku życia legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji
i edukacji.

W związku z powyższym od 1 stycznia 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne przysługiwać będzie wyłącznie osobom sprawującym opiekę nad osobami z wyżej wskazanymi orzeczeniami o niepełnosprawności, w wieku do ukończenia 18 roku życia.

Od ukończenia 18 roku życia osoba z niepełnosprawnościami będzie mogła ubiegać się
o przyznanie dla niej świadczenia wspierającego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
 

Ponadto, od 01 stycznia 2024r. uchylony zostaje warunek rezygnacji lub niepodejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej dla osób ubiegających się o świadczenie pielęgnacyjne. Oznacza to, że osoba pobierająca świadczenie pielęgnacyjne, która sprawuje opiekę nad dzieckiem w wieku do ukończenia 18 roku życia i która będzie chciała
po 31.12.2023r. otrzymać świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach (czyli z możliwością podejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej) musi po tej dacie zrezygnować ze świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie starych przepisów i złożyć wniosek o przyznanie tego świadczenia na podstawie nowych przepisów.

Uwaga! Po rezygnacji ze świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie starych przepisów nie będzie możliwości powrotu do pobierania tego świadczenia na starych zasadach.

 

Uchylono również przepis uzależniający przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego rolnikom, małżonkom rolników lub domownikom od warunku zaprzestania prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym.

Zatem rolnicy, małżonkowie rolników lub domownicy, sprawujący opiekę nad osobami
w wieku do ukończenia 18 roku życia, ubiegając się o świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach nie będą składali oświadczeń o rezygnacji prowadzenia działalności rolniczej - tym samym będą nadal podlegali ubezpieczeniom w KRUS. (Składki do KRUS na dotychczasowych zasadach będą opłacane tylko w przypadku osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy i zasiłek dla opiekuna na podstawie przepisów dotychczasowych).

 

Od 01 stycznia 2024r. nowe regulacje dotyczące świadczenia pielęgnacyjnego przewidują także, że w przypadku gdy opiekun sprawuje opiekę nad więcej niż jedną osobą niepełnosprawną w wieku do ukończenia 18. roku życia legitymującą się odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności lub znacznym stopniu niepełnosprawności,
wysokość świadczenia pielęgnacyjnego, podwyższa się po 100% na drugą i każdą kolejną osobę, nad którą sprawowana jest opieka – warunkiem będzie złożenie wniosku przez opiekuna o podwyższenie świadczenia pielęgnacyjnego.

 

Dodatkowo od 01 stycznia 2024r. w przypadku śmierci osoby wymagającej opieki, osoba sprawująca opiekę zachowuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpił zgon osoby wymagającej opieki.
 

ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE OD 01 STYCZNIA 2024 ROKU – ZASADY DOTYCHCZASOWE

Art. 63 ustawy o świadczeniu wspierającym wprowadza ochronę praw nabytych dla opiekunów, którzy nabyli bądź nabędą do 31 grudnia 2023r. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Osoby te, jeśli taka będzie ich wola, a osoba nad którą sprawują opiekę nie złoży wniosku o świadczenie wspierające w ZUS, będą mogły w dalszym ciągu pobierać wymienione świadczenie na dotychczasowych warunkach, tj. np. na dorosłą osobę niepełnosprawną ale z dotychczasowym warunkiem braku aktywności zawodowej, nie dłużej jednak, niż do końca okresu na który prawo zostało przyznane.

Osoby, o których mowa wyżej zachowają prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2023 r., również w przypadku, gdy osobie nad którą sprawują opiekę zostanie wydane nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o niepełnosprawności. Warunkiem zachowania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na zasadach dotychczasowych będzie złożenie wniosku o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności w terminie 3 miesięcy od dnia następującego po dniu, w którym upłynie termin ważności dotychczasowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o niepełnosprawności, a następnie złożenie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w terminie 3 miesięcy, licząc od wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności.

 

SPECJALNY ZASIŁEK OPIEKUŃCZY

 

Z dniem wejścia w życie ustawy o świadczeniu wspierającym czyli 1 stycznia 2024 r. zostaje uchylony art. 16a ustawy o świadczeniach rodzinnych regulujący zasady przysługiwania specjalnego zasiłku opiekuńczego. Oznacza to, że od tej daty specjalny zasiłek opiekuńczy nie będzie już przyznawany. Jedynie, na podstawie przepisów przejściowych, zasiłek ten będzie  mógł być przyznawany także po 31 grudnia 2023 r.  na zasadzie zachowania praw nabytych. Zatem opiekunowie, zachowają prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2023 r., w przypadku, gdy osobie nad którą sprawują opiekę zostanie wydane nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o niepełnosprawności.

Warunkiem zachowania prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego będzie złożenie wniosku o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności
w terminie 3 miesięcy od dnia następującego po dniu, w którym upłynie termin ważności dotychczasowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia
o niepełnosprawności, a następnie złożenie wniosku o ustalenie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego w terminie 3 miesięcy, licząc od wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności.

Prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego będzie przysługiwało również po upływie okresu zasiłkowego w rozumieniu ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, na który prawo zostało przyznane, jeżeli wniosek o ustalenie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego na nowy okres zasiłkowy zostanie złożony w terminie 3 miesięcy od dnia następującego po dniu, w którym zakończył się dotychczasowy okres zasiłkowy.

UWAGA

Od dnia 01 stycznia 2024r., w przypadku śmierci osoby wymagającej opieki, osoba pobierająca świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, albo zasiłek dla opiekuna zachowuje prawo do w/w świadczeń, do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpił zgon osoby wymagającej opieki, chyba że zgon osoby wymagającej opieki nastąpi przed dniem 1 stycznia 2024 r.

 

WAŻNE

Świadczenie wspierające skierowane jest bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnościami. Będzie przysługiwało osobie, która ukończyła 18 lat i zamieszkuje na terenie Polski, bez względu na osiągany przez nią dochód.

W przypadku, gdy osoba wymagająca opieki będzie miała przyznane przez ZUS świadczenie wspierające, opiekunowi nie będzie przysługiwało świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna.

Samo złożenie wniosku w ZUS o przyznanie świadczenia wspierającego wstrzymuje opiekunowi wypłatę świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego
czy zasiłku dla opiekuna.

Świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna, które zostanie przyznane/wypłacone opiekunowi za okres za który osoba wymagająca opieki otrzyma świadczenie wspierające będzie świadczeniem nienależnie pobranym podlegającym zwrotowi wraz z odsetkami, do którego zwrotu zobowiązany zostanie opiekun.

Osoba z niepełnosprawnościami, składając w ZUS wniosek o świadczenie wspierające będzie mogła zdecydować od jakiego miesiąca chce mieć przyznane przez ZUS świadczenie wspierające, co pozwoli uniknąć sytuacji powstania nienależnych świadczeń po stronie jej opiekuna, czyli otrzymanie świadczenia wspierającego za ten sam okres za który jej opiekun otrzymał świadczenie pielęgnacyjne.

 

Więcej Informacji o świadczeniu wspierającym można uzyskać na stronie MRPIPS:
https://www.gov.pl/web/rodzina/swiadczenie-wspierajace---pytania-i-odpowiedzi

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny: